Szlachetność kamienia

Kiedyś kominki postrzegane były jako symbol luksusu. Znaleźć je można było raczej w domach ludzi bogatych, dobrze sytuowanych. Z czasem po ogrzewanie kominkowe sięgano coraz częściej. Teraz jest ono już naprawdę bardzo popularne, a kominki stanowią nie tylko źródło ciepła. Postrzegane są również jako elementy dekoracyjne. Dotyczy to szczególnie kominków wykonanych z ekskluzywnych materiałów, na przykład z marmuru.Marmur na plus

Marmurowe oprawy kominków, całkiem słusznie zresztą, kojarzą nam się z klasą i elegancją. A jakie są jeszcze zalety kominka zbudowanego z tego właśnie kamienia? Po pierwsze marmur daje wrażenie solidnej konstrukcji i bezpieczeństwa. Kamień ten może także "pochwalić się" szeroką paletą barw i wieloma wzorami, a to sprawia, że dość łatwo dopasować go do kolorystyki i wystroju całego wnętrza, tworząc tym samym niepowtarzalną harmonię i klimat, a także w dość odważny sposób realizując koncepcje i zamierzenia dekoratorskie. Bo przecież czy możliwe jest, żeby biele, beże, róże, żółcienie czy szarości i brązy nie zgrały się z kolorem ścian, który wybraliśmy do pomieszczenia, gdzie ma stanąć kominek? Ponadto marmur, będący skałą krystaliczną, jest także wytrzymały i odporny na zniszczenia, a o takie przecież nie jest trudno. Niestety, ma tendencje do "łapania" plam i szybkiego matowienia, dlatego o kominki z marmuru trzeba szczególnie dbać, zaopatrując się przede wszystkim w wysokiej klasy i dobrej jakości środek impregnujący.

Dopasować marmur do wnętrza

Jak już zostało wspomniane, kominki w marmurowej oprawie są niezwykle eleganckie i luksusowe. Stanowi przykład materiału ekskluzywnego. W jakich wnętrzach się sprawdzi? Na pewno w takich, w których urządzaniu na uwadze ma się przede wszystkim klasykę, dobry smak i wysublimowany gust. Kominki marmurowe na ogół umieszczane są w sypialniach, salonach, jadalniach, pokojach dziennych, pokojach gościnnych. Te oprawione w marmur najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Takich, do których wprowadzać będziemy zapraszanych przez nas gości. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu ich w salonie, pokoju dziennym, pokoju gościnnym czy też w jadalni. Pamiętać musimy też o tym, żeby wnętrze, w którym stanie marmurowy kominek, utrzymane było w jasnej, ciepłej tonacji kolorystycznej. Marmury raczej nie lubią ostrych czerwieni czy ognistych pomarańczy. Ponadto taki kominek sam w sobie stanowi ozdobę i idealne wręcz dopełnienie koncepcji dekoracji danego wnętrza, dlatego trzeba zadbać o to, żeby pomieszczenie, w którym się znajduje, nie było przeładowane żadnymi zbędnymi ozdobami czy gadżetami.

Kominki z marmuru - nie tylko dla artystycznej duszy

Marmur nieodparcie kojarzy się z artystami, a szczególnie - z rzeźbiarzami. Uważa się nawet, że na kominki w niego oprawiane decydują się ludzie o duszy artystycznej, według których ogień wymaga odpowiedniej obudowy i ujarzmienia właśnie przy pomocy tego wspaniałego kamienia. Może faktycznie coś w tym jest? Najlepiej chyba sprawdzić tę teorię w praktyce i przekonać się, ile w niej racji.

KODO Kozłowski & Domiński
ul. Malborska 41 | 03-286 Warszawa | tel. 604 25 12 12 | kodo-warszawa@wp.pl
ul. Grunwaldzka 490 | 80-309 Gdańsk | tel. 600 334 464
Kopiowanie materiałów zabronione. 2015 © ekskuzywneKOMINKI.pl