Kominki francuskie

Kominki niezaprzeczalnie kojarzą się z odległą przeszłością i dużymi domami, które posiadały wielkie salony czy pokoje wspólne. Były obowiązkowym elementem wystroju w salonie głównie ze względów praktycznych, jako źródło ciepła, ale stanowiły też ważny detal wystroju. Systemy centralnego ogrzewania pojawiły się stosunkowo niedawno, a takie ekstrawagancje, jak grzejniki elektryczne, to już produkt bardzo współczesnych czasów. Dziś następuje renesans w zakresie wyposażenia i kominki powracają! Wiek XXI to czas, kiedy nowoczesne budownictwo wchodzi w kolejną fazę, na którą składa się indywidualne budowanie oraz zdecydowanie wyższy standard mieszkań w zbiorowym budownictwie. Własne mieszkanie to także dbanie o indywidualność i odpowiednie wyposażenie wnętrza, sprawiające, że mieszkanie będzie inne niż wszystkie, a kominek francuski może stanowić doskonały element wyróżniający. Nowoczesne budownictwo pozwala nawet na takie konstrukcje, w których z powodzeniem można palić ogień.

Efektowna dekoracja wnętrza

Nowoczesne projekty niewiele już różnią się od tych, jakie funkcjonowały w przeszłości. Znacznie mniejsze rozmiary, specjalnie zaprojektowana konstrukcja łącząca w sobie praktyczność i delikatność, pozwalają dostosować takie rozwiązanie do każdego wnętrza. Dzięki szerokiemu zakresowi materiałów elewacyjnych, jakimi można wykończyć konstrukcję jest to także ogromne pole możliwości dostosowania do wystroju wnętrza bez względu na styl. Kominki francuskie, rustykalne, wiktoriańskie, klasyczne czy nowoczesne stanowią idealne wyposażenie wkomponowując się zarówno w układ pomieszczenia, jak i jego umeblowanie. Sposoby budowania są obecnie unowocześnione na tyle, że można poeksperymentować z kształtem czy usytuowaniem bez konieczności przebudowywania połowy domu. Nowoczesny model nie musi też być wielką i ciężką konstrukcją w centrum pomieszczenia. Sprawdzi się także, jako dyskretna, usytuowana w narożniku bryła, służąca bardziej do tworzenia nastroju wieczorami, niż jako centralny punkt architektoniczny. Konstrukcja może mieć różne fasady zewnętrzne, zależnie od tego, czym zostanie wyłożony. Materiały wykorzystywane do wykończeń są bardzo zróżnicowane. Najczęściej stosuje się różnego typu płyty, które stosunkowo niewiele kosztują. Często też są wykorzystywane płyty kamienne z marmuru lub piaskowca, albo różnego typu konglomeraty, a nawet kamienie polne. Ten element wyposażenia może być również wykończony drewnem, ale wymaga wówczas odpowiedniego zabezpieczenia pożarowego. Wszystko zależy od tego jaki styl chce się osiągnąć – kominki francuskie, rustykalne, jak też inne wymagają starannego zaplanowania designu.

Rodzaje kominków

Kominki francuskie mogą charakteryzować się bardzo różnorodną konstrukcją i zasadami obsługi, dlatego w tej sferze wyróżnia się kilka jego podstawowych typów. W zasadzie wszystkie można podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Pierwszy rodzaj posiada palenisko dostępne z pokoju i można w nie swobodnie ingerować. Zaletą jest niewątpliwy urok, jaki posiada taki kominek francuski. Widok palącego się ognia jest przyjemny i nastrojowy zwłaszcza w zimowe wieczory. Ponadto wydziela dużą ilość ciepła. Oprócz modeli otwartych funkcjonują jeszcze zamknięte. Ich forma sprowadza się do osadzenia w palenisku specjalnej komory, wykonanej najczęściej z żeliwa, posiadającej drzwiczki odcinające dostęp do paleniska. Takie kominki francuskie, są instalowane tam, gdzie mają służyć jako źródło ciepła – do ogrzewania domu lub zbiornika wodnego. Model zamknięty bywa zdecydowanie bezpieczniejszy, co jest ważne zwłaszcza w domach, gdzie są małe dzieci. Ciekawą odmianą mogą być francuskie kominki wolnostojące, które świetnie sprawdzą się tam, gdzie niemożliwa jest kompleksowa przebudowa, albo urządzenie wstawia się tylko na okres zimowy. Rozwiązania tego typu nie wymagają specjalnego przygotowania domu, poza dostępem do komina, ale tam gdzie go nie ma można nawet zrobić wyprowadzenie spalin przez okno. Są one wyjątkowo dekoracyjne, ozdobne, bezpieczne, bo mają zamknięte palenisko i niezwykle estetyczne, gdyż nie brudzą pomieszczenia.

KODO Kozłowski & Domiński
ul. Malborska 41 | 03-286 Warszawa | tel. 604 25 12 12 | kodo-warszawa@wp.pl
ul. Grunwaldzka 490 | 80-309 Gdańsk | tel. 600 334 464
Kopiowanie materiałów zabronione. 2015 © ekskuzywneKOMINKI.pl