Dla fanów nowoczesności

Jeszcze do niedawna kominek postrzegany był za symbol luksusu i wysokiego statusu majątkowego. Obecnie natomiast kominki można zobaczyć w wielu domach czy mieszkaniach. Powoli też przestają one stanowić jedynie swego rodzaju "sprzęt grzewczy" i źródło ciepła. Stają się bowiem również elementem dekoracyjnym. Co ważniejsze - teraz mamy do czynienia nie tylko z kominkami klasycznymi, ale także z ich nowoczesnymi wersjami, które również coraz bardziej zyskują na popularności.

Projekty kominków nowoczesnych

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się po przeczytaniu czy usłyszeniu hasła "kominki nowoczesne" brzmi: w czym ta "kominkowa nowoczesność" się przejawia? Otóż, widać ją przede wszystkim w formie i kształcie kominka oraz w materiale, z którego został wykonany. Dla poparcia tej teorii przyda się przedstawienie kilku przykładów.
Zacząć warto od jednej z nowszych propozycji, a mianowicie kominka Dakota, który został zaprojektowany tak, że elegancja i prostota wapiennej formy łączą się tutaj z wyraźnie zarysowanymi liniami architektonicznymi.Propozycja druga, The Gaumont, wyróżnia się mocno liniowym wzorem, nawiązującym do stylu Deco.

Jeśli zależy nam na neutralności i takiej formie kominka, która wpasuje się w każde wnętrze, powinniśmy zwrócić uwagę na The Tate.

Gdy natomiast jesteśmy zwolennikami klasycznych proporcji i neutralnych barw, zapewne zainteresuje nas The Burlington.

Dla tych natomiast, którzy ponad wszystko cenią prostotę, najlepszym wyborem okaże się wapienna forma The Metro.

Pasjonatom Art Deco natomiast powinien spodobać się The Odeon, oparty na zestawieniu prostokątów cofających się z zachowaniem jednakowych odstępów i proporcji.


O bryłach i konstrukcji słów kilka

Bryły kominków nowoczesnych są na ogół proste, dość surowe. Niektóre są zupełnie gładkie, inne charakteryzują się wyraźnie zaznaczonymi liniami architektonicznymi. Utrzymywane są najczęściej w jasnych tonacjach kolorystycznych, a za ich podstawowy budulec uznać można wapień. Uwagę przyciąga też przywiązanie do proporcji. Obecne są również takie elementy jak na przykład kolumny.

Do wnętrz nowoczesnych i klasycznych

Sama nazwa "kominki nowoczesne" sugeruje, że nadają się one jedynie do wnętrz zaaranżowanych zgodnie ze stylem nowoczesnym. Nic bardziej mylnego. Wszystko bowiem zależy od tego, jaką formę i jaki typ bryły kominkowej wybierzemy. Wśród proponowanych są bowiem i takie, które dopasować możemy do wnętrz zupełnie nowoczesnych, i też takie, które nadają się również do wnętrz klasycznych. Kominki oczywiście najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach reprezentacyjnych: salonach, jadalniach, pokojach gościnnych, pokojach dziennych. Warto też podkreślić to, że tak naprawdę dopiero całościowy, idealnie wręcz dobrany wystrój jest w stanie wyłuskać całe piękno kominka i stworzyć z niego rzeczywiście ciekawy i pożądany element dekoracyjny. Bo w istocie znaczenie tutaj ma wszystko: od kolorów ścian, przez rodzaje i faktury mebli, po stylistykę wszelkiego typu dodatków czy innych elementów ozdobnych.

KODO Kozłowski & Domiński
ul. Malborska 41 | 03-286 Warszawa | tel. 604 25 12 12 | kodo-warszawa@wp.pl
ul. Grunwaldzka 490 | 80-309 Gdańsk | tel. 600 334 464
Kopiowanie materiałów zabronione. 2015 © ekskuzywneKOMINKI.pl