Dekoracja wnętrz w stylu historyzującym

Kominek portalowy swoją historią sięga bardzo odległych czasów średniowiecza, kiedy stanowił jedyne źródło ogrzewania, a więc też obowiązkowe wyposażenie zamożnych domów i zamków. Z uwagi na jego funkcję podczas budowy bardziej koncentrowano się na wielkości i funkcjonowaniu niż na jego dekoracyjności. Kamienne gigantyczne konstrukcje miały przecież ogrzewać wielkie powierzchniowo sale. Z upływem wieków i nastawaniem kolejnych epok pojawiły się tendencje do modyfikowania wyglądu, a kominek nie stanowił już jedynie systemu grzewczego, ale zaczął odgrywać ważną rolę w wystroju wnętrz. Do dziś można korzystać z dobrodziejstw przeszłości wprowadzając do własnego wnętrza modele zaczerpnięte z przeszłości. Wśród gotowych modeli, jakie spotyka się dziś w ofercie można znaleźć zarówno modele klasyczne, jak wykonany w wapieniu, charakteryzujący się prostym i uniwersalnym kształtem kominek Burlington pochodzący z kolekcji Contemporary, jak i rokokowy, zdobiony sztukaterią The Navarre, czy też bardzo nowoczesne kominki z serii Varia.

Kominki portalowe - modele klasyczne

Styl klasyczny zaliczany jest do najbardziej odległych od czasów współczesnych i wywodzi się jeszcze z epoki starożytnego Rzymu, kiedy nie angażowano się zbytnio w cyzelowane dekoracje i mnóstwo detali, a stawiano na prostotę konstrukcji oraz jej wymiary. Starożytne posągi, zachowane do dziś kolumny świadczą o ogromnych rozmiarach budowli, dlatego współcześnie proponowane kominki klasyczne też należą do większych rozmiarowo. Oczywiście istnieje możliwość modyfikacji wymiarów i dostosowania ich do wnętrza, jednak zasada pozostaje zawsze ta sama - duża, przestronna komora i prostota portalowej obudowy. Do klasycznych modeli zalicza się już wspomniany Burlington, ale doskonałym przykładem jest także model Alhambra, o silnej wizualnie konstrukcji i znacznych wymiarach około 1,5 x 1,3 m.

Prostota tego kominka została nieco złagodzona doskonałej jakości wapieniem, z którego wykonano portal oraz ciekawym czarnym obramowaniem. Standardowa górna półka pozwala na ustawienie klasycznego zegara, rodzinnych fotografii czy bibelotów.

Modele dekoracyjne

Osoby, które preferują wnętrza bogate, albo pragną, aby kominek stanowił ich centralny punkt przyciągający uwagę mogą wybierać pomiędzy modelami kolekcji The French, do której zalicza się już wspomniany The Navarre z rokokowymi dekoracjami. Innym przykładem takiego projektu jest też pozbawiony masywności, lekki i przyjemny The Regence.

Model wykonano z białego marmuru, a subtelne i płynne rzeźbienia stanowią nawiązanie do stylu rokokowego panującego pod koniec XVIII w. Górna półka stanowi dodatkowy element dekoracyjny dzięki ciekawemu wykończeniu w półkoliste łuki. Połączenie ciemnego wnętrza z subtelną konstrukcją marmurowego portalu sprawia, że bryła wydaje się jeszcze lżejsza, a spore rozmiary nie przytłaczają. W kolekcji francuskiej znajduje się też inny ciekawy model The Provencale, znacznie masywniejszy przez specjalną nadbudowę w postaci wysokiego słupa.

Włoski wapień o kremowym odcieniu oraz wykończenie wnętrza komory ułożonymi w jodełkę cegłami nadają kominkowi ciężkości, ale też nasuwają skojarzenie domowego ogniska.


Nowoczesne kominki portalowe

Prezentowane modele należą do typowych rozwiązań, jakie znane są z budownictwa od wielu wieków, a chociaż mijały epoki to zasadniczo poza zewnętrzną dekoracją portalu i rodzajem kamienia niewiele się w nich zmieniało. Dopiero współczesność przyczyniła się do powstania nowego stylu, który zdecydowanie odbiega od kilkusetletnich standardów. Nowoczesne kominki nie są już centralne, mogą być budowane nawet w centrum pomieszczenia w specjalnej kolumnie, nie mają typowej portalowej obudowy, dekoracji, bywają kolorowe i co ciekawsze wyposażone w wirtualny ogień. Projekcje są tak realistyczne, że niewiele różnią się od tych prawdziwych, a dodatkowa emisja ciepła i dźwięku palącego się ognia może zmylić obserwatora. Z bardziej tradycyjnych opalanych drewnem można wymienić model bardzo prosty model The Tate oferowany w kilku wersjach kolorystycznych, który dzięki tradycyjnej formie jest uniwersalny i komponuje się z każdym wystrojem.

KODO Kozłowski & Domiński
ul. Malborska 41 | 03-286 Warszawa | tel. 604 25 12 12 | kodo-warszawa@wp.pl
ul. Grunwaldzka 490 | 80-309 Gdańsk | tel. 600 334 464
Kopiowanie materiałów zabronione. 2015 © ekskuzywneKOMINKI.pl