Czym obudować kominek?

Kominek w domu jednorodzinnym wytwarza wspaniały, rodzinny nastrój. Jednocześnie, może on spełniać stricte praktyczne funkcje, a mianowicie zapewniać ogrzewanie w domu. Dobrze wykonana instalacja grzewcza, czerpiąca ciepło z kominka, powinna wystarczyć na ogrzewanie małego domu. Kominek jest elementem dekoracyjnym w salonie czy w sypialni lub w pokoju dziennym. Wystarczy zastosować odpowiednie elementy obudowy, aby nadać mu szczególny charakter i dopasować do całej dekoracji naszego mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń. Z czego może być wykonana obudowa kominka? Jakie obudowy do kominków obecnie są najmodniejsze i najchętniej wybierane przez klientów?

Tylko specjalistyczne materiały

Nie można w sposób dowolny obudowywać kominka w swoim domu czy w pensjonacie lub w hotelu. Do takich celów nadają się wyłącznie specjalistyczne materiały, które wytrzymują wysokie temperatury, które panują w komorze spalania w piecu czy w kominku podczas spalania materiału opałowego. Jeśli zamontujemy wokół pieca np. zwyczajne płyty gips kartonowe, może się okazać, że szybko zaczną się one palić podczas krótkotrwałego użytkowania pieca. Nie można doprowadzić do takiej sytuacji. Sklep ekskluzywneekominki.pl oferuje profesjonalne materiały zduńskie na obudowy do kominków.

Materiały wykorzystywane do obudowy takich elementów w naszym domu powinny być wytrzymałe na wpływ wysokiej temperatury, rzędu nawet 1200 stopni Celsjusza. Elementy obudowy kominków muszą zachowywać swój kształt nawet przy długotrwałym obciążeniu termicznym. Budowa palenisk wymaga od materiałów wykorzystywanych przy takiej okazji, wytrzymałości i solidności. Na rynku występuje bardzo szeroki asortyment materiałów zduńskich, które śmiało mogą posłużyć do wykonania obudowy kominka.

Najczęściej stosowane materiały do obudowy do kominków

Kominek za pośrednictwem swojej obudowy powinien być odizolowany w sposób skuteczny od ściany, w którą jest wkomponowany, oraz od stropu. Komora spalania, w której panują bardzo wysokie temperatury nie powinna mieć styczności z łatwopalnymi materiałami budowlanymi, takimi jak wełna mineralna. Jako obudowa kominka świetnie sprawdzą się płyty krzemianowo-wapniowe, które od wieków są wykorzystywane do celów kominkowych. Dostępne są w różnej wielkości, dlatego też swobodnie można je dopasować do własnych wymagań i oczekiwań. Płyty krzemianowo-wapniowe mogą posłużyć nie tylko do wykonania samej obudowy dla kominka, ale jego samego również, o ile do tego celu wykorzystamy płyty mające wytrzymałość konstrukcyjną. Wystarczy tylko trochę dedykowanego kleju i można stworzyć kominki z bezpieczną, solidną obudową, w dowolnym kształcie.

Alternatywnym materiałem budowlanym stosowanym do tworzenia obudowy kominka, mogą być płyty betonowe, ognioodporne, posiadające wysokie parametry cieplne. Służą do budowania standardowych kominków oraz pieców kaflowych. Płyty betonowe będą świetną izolacją, a dodatkowo zapewnią solidną konstrukcję dla kominka. Taka obudowa będzie cięższa i będzie w stanie absorbować wysokie nadwyżki ciepła, chroniąc pomieszczenia przed chwilowym przegrzaniem. Zaletą płyt betonowych jest dowolność kształtowania bryły kominka oraz możliwość łączenia ich z innymi materiałami służącymi do wykonania estetycznej obudowy kominka.

KODO Kozłowski & Domiński
ul. Malborska 41 | 03-286 Warszawa | tel. 604 25 12 12 | kodo-warszawa@wp.pl
ul. Grunwaldzka 490 | 80-309 Gdańsk | tel. 600 334 464
Kopiowanie materiałów zabronione. 2015 © ekskuzywneKOMINKI.pl